Bauturi

Heineken investeste 8 milioane de euro in extinderea capacitatii de productie

Conducerea Primariei Miercurea-Ciuc a semnat o declaratie de intentie de colaborare cu producatorul de bere Heineken, care are ca scop cresterea capacitatii de productie a fabricii din municipiu detinuta de companie, in urma unei investitii de peste opt milioane de euro.

Primarul municipiului Miercurea-Ciuc, Korodi Attila, a declarat intr-o conferinta de presa ca de peste un an si jumatate se poarta discutii cu Heineken Romania despre cum aceasta companie poate sa fie parte a dezvoltarii economice a orasului.

“Semnam o declaratie de intentie de colaborare care este tintita pe o investitie foarte importanta pe care Heineken Romania o va face in orasul Miercurea-Ciuc. Noi, incepand de mai bine de un an si jumatate, am avut foarte multe discutii deschise despre viitorul comunitatii noastre si despre cum poate compania Heineken sa fie parte acestei dezvoltari: dezvoltare economica, locuri de munca, stabilitate pentru familiile din oras. Prin aceste discutii suntem fericiti ca compania Heineken a inteles deschiderea noastra de a fi parteneri si de a sustine orice investitie care intareste rolul acestei companii in oras. Prin elementele pozitive pe care poate sa le ofere comunitatea noastra companiei, sa intareasca rolul acestei capacitati de productie in cadrul companiei. Avem vestea foarte buna de a anunta largirea capacitatii de productie la Miercurea-Ciuc. Pentru noi, aceasta investitie, care inseamna noi locuri de munca, va insemna o crestere pe orizontala a companiei, dand posibilitatea si altor companii locale de a oferi servicii tehnologice in viitor pentru ca, din punct de vedere al productiei, va fi o multiplicare a solutiei pe care o foloseste compania”, a declarat primarul Korodi Attila.

Prezent la eveniment, Federico Agressi, director supply la compania mentionata, a spus ca este vorba despre instalarea unei noi linii de imbuteliere la fabrica din Miercurea-Ciuc, punctand faptul ca in realizarea investitiei se va colabora cat de mult posibil cu parteneri locali.

“Este un proiect de investitie extrem de important si pozitiv pentru comunitatea locala. Ne propunem sa colaboram cat de mult posibil cu parteneri locali la nivel de proiectant, de furnizori pe partea de constructie si montaj si, bineinteles, investitia, cum a spus si domnul primar, va crea si noi locuri de munca in fabrica noastra. Aceasta investitie este sigur un angajament important pentru Heineken in Romania, pentru Heineken in Miercurea-Ciuc si pentru comunitatea locala”, a spus Federico Agressi.

La randul sau, directorul fabricii de bere din Miercurea-Ciuc, Eduard Polschi, a precizat ca, in prezent, exista cinci linii de imbuteliere, cu o capacitate de 1,3 milioane de hectolitri pe an, numarul de angajati fiind de aproape 170.

Cu aceasta noua investitie, va creste capacitatea de imbuteliere si productie cu inca 300.000 de hectolitri, numarul estimat de noi locuri de munca ce va fi creat in mod direct fiind de 20.

“Locurile de munca sunt pe termen lung. Pe termen scurt, in timpul implementarii, avem parteneri si colaboratori angajati deja in proiectare. Cu siguranta, dupa ce terminam faza de proiectare vom incepe si instalarea si atunci cu atat mai mult firmele locale vor avea oportunitati de a colabora. Vom colabora nu numai local, cat si zonal, regional. Suntem foarte multumiti de aceasta decizie. Simti in fabrica mandria, multumirea, bucuria, siguranta, ca lucrurile sunt in directia buna si increderea este acolo, din partea companiei”, a declarat Eduard Polschi.